A K T U A L N O Ś C I
kliknij i dowiedz się więcej

 


O G Ł O S Z E N I E

powrót    

 
 

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu Sp. z o.o. - Zakład Komunikacji Miejskiej informuje Pasażerów, iż z dniem 01 września 2013 r. wprowadzono do rozkładów jazdy specjalne kody umożliwiające odczyt zakodowanej
(w postaci czarno-białych kwadratów) informacji.

 
Co, to są QR-Kody?

QR-Kod (fotokod) to nowy typ usługi dla posiadaczy telefonów komórkowych, zapewniający łatwy i bardzo szybki dostęp do treści.
QR-Kody mają postać czarno-białych, kwadratowych obrazków, w których za pomocą odpowiednio ułożonych punktów zakodowano informacje. Technologia ta umożliwia błyskawiczne przekazywanie różnych typów treści, np.:
     - adres strony internetowej, z którą można się połączyć bezpośrednio za pomocą
       telefonu,
     - tekst do odczytania na wyświetlaczu telefonu,
     - numer telefonu, imię, nazwisko właściciela numeru (tzw. "wizytówkę"),
       z możliwością natychmiastowego zapisania w pamięci telefonu,
     - treść wiadomości SMS, którą można wysłać bez potrzeby jej wpisywania za pomocą
       klawiatury telefonu.


Jak działają QR-Kody?

Do korzystanie z fotokodów potrzebny jest telefon komórkowy wyposażony w aparat fotograficzny oraz specjalna aplikacja (oprogramowanie-czytnik) umożliwiająca pobranie i odczytanie informacji zawartej w kodzie. Oprogramowanie do odczytywania kodów można pobrać ze stron operatorów telefonii komórkowej lub ze stron internetowych niezależnych producentów.
Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji należy skierować obiektyw aparatu w telefonie na fotokod (tak, aby go zobaczyć ekranie). W przypadku starszych telefonów należy zrobić zdjęcie fotokodowi. Po zeskanowaniu kodu telefon wyświetli pytanie czy przejść do strony internetowej, albo wyświetli informację tekstową zawartą w kodzie. Zatwierdzenie spowoduje otwarcie przeglądarki z zakodowanym w fotokodzie linkiem internetowym.
Korzystanie z fotokodów jest bezpłatne - użytkownik pokrywa jedynie koszty połączeń internetowych odsyłających na treści, do których prowadzi zakodowany link.

Jakich czytniki kodów można używać?

Do odczytu informacji zapisanej na QR-Kodzie (np. rozkład jazdy autobusów ZKM Sandomierz) można wykorzystać czytniki kodów udostępniane przez operatorów sieci telefonii komórkowej lub skorzystać z aplikacji dostępnych na urządzenia mobilne. Są to m.in.:
- UpCode,
- KAYWA Reader,
- i-nigma

 

Zakład Komunikacji Miejskiej
w Sandomierzu


 
 
       
 

               copyright©ZKM